Jedną z ważniejszych rzeczy w procesie odnawiania zabytkowych mebli jest politurowanie. Co to jest politura i na czym polega jej nakładanie? Politura to roztwór, który powstaje ze zmieszania czystego spirytusu z szelakiem w odpowiednich proporcjach. Szelak natomiast jest odmianą naturalnej żywicy pozyskiwanej z wydzieliny owadów żyjących w Indiach i Tajlandii na tzw. drzewach szelakowych. Owady te produkują szelak, jako ochronę dla swoich larw. Wydalany przez nie sok w kontakcie z powietrzem tworzy skorupę.
Zbierany z drzew zanim trafi do sprzedaży przechodzi cały proces oczyszczana, mielenia i suszenia na słońcu. Z otrzymanego w ten sposób półproduktu powstaje szelak pomarańczowy i bezbarwny. Występuje on w postaci błony ciętej na mniejsze kawałki, w handlu w zależności od koloru zwanej: lemon, orange i rubin.
Politura sporządzona z szelaku służyła od XVI wieku, jako środek do wykańczania powierzchni mebli. Wykorzystywany był także do sporządzania werniksu. Pomimo pojawienia się na rynku wielu żywic syntetycznych jest nadal niezastąpiony w wielu dziedzinach, szczególnie w renowacji mebli.
Politurowanie jest najbardziej właściwym i zgodnym z doktryną konserwatorską procesem wykończenia mebli i przywrócenia im dawnej świetności, aczkolwiek żmudnym, wymagającym cierpliwości i wiedzy. Dla uzyskania porządanego efektu idealnej gładkości i lustrzanego połysku potrzeba nieraz nałożenia kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu warstw poprzez wcieranie ich tamponem.
Największą zaletą politurowania jest uzyskanie głębi i uwydatnienie usłojenia drewna, nadanie całości wyjątkowej szlachetności. Istotna jest, także możliwość odświeżenia powierzchni przez dołożenie po czasie kolejnych warstw politury bez konieczności zmywania poprzednich. Wadą jest delikatność, nieodporność na wilgoć i środki chemiczne, dlatego meble politurowane wymagają szczególnej troski i pielęgnacji.
W naszej pracowni renowacji działającej przy salonie wystawowym, możemy poszczycić się wysokim kunsztem politurowania, a efekty naszej pracy widoczne są w prezentowanych w sprzedaży meblach. Politurę sporządzamy zawsze samodzielnie bazując na najlepszych składnikach. Poniższe zdjęcia mogą przybliżyć, jak mogą wyglądać meble po przeprowadzonej renowacji.
Mebel przed renowacją:
Mebel po renowacji: